Rozmowa z Emilem Krzemińskim #2
Dodane przez Ryba dnia Marzec 28 2019 11:00:00

Kontynuujemy dwutygodniowy cykl wywiadów. Naszym kolejnym gościem zaproszonym do rozmowy jest Emil Krzemiński — prezes Staru Starachowice. Zapraszamy do czytania.

Treść rozszerzona

Kontynuujemy dwutygodniowy cykl wywiadów. Naszym kolejnym gościem zaproszonym do rozmowy jest Emil Krzemiński — prezes Staru Starachowice. Zapraszamy do czytania.

Strona internetowa: https://star1926.pl/
Fanpage Facebook: https://www.facebook.com/star1926/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCJke0YRaIumgf2xgbDJTMRA

Kielecka Piłka: Witam. Jesteś prezesem Staru od lipca 2014 roku. Opowiedz nam w jakich okolicznościach doszło do tego, że znalazłeś się na tym stanowisku?

Emil Krzemiński: W lipcu 2014 roku poprzedni Zarząd podał się do dymisji. Z uwagi na fakt, iż byłem wtedy blisko klubu ze Szkolnej 14 postanowiłem na walnym posiedzeniu przyjąć propozycję wejścia do Zarządu oraz objęcia funkcji prezesa Staru. Klub w tamtych czasach potrzebował "świeżej krwi" ale też gruntownych zmian. 19 lipca 2018 roku zostałem wybrany ponownie na stanowisko prezesa na drugą kadencję. Obecnie swoją społeczną funkcję pełnię 5 rok.

Dwa dni temu Star Starachowice obchodził swoją rocznicę powstania (26.03.1926). W swojej 93-letniej historii największe sukcesy starachowicki klub osiągnął w końcówce lat 70-tych wówczas zajął drugie miejsce w II Lidze. Był wtedy bliski wywalczenia awansu na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. Czy Star jeszcze kiedyś zagra na centralnym szczeblu rozgrywkowym?

Odnosząc się do historii całe lata 70 obfitowały w emocje na poziomie II ligi, wcześniej bo w latach 53-54 Star również grał na zapleczu I ligi zajmując wtedy 4 oraz 6 miejsce. Ale tak jak zaznaczyłeś — koniec lat 70 a więc sezon 78/79 był tym, w którym zielono–czarni zajęli 2 miejsce ustępując tylko Górnikowi Zabrze. Czy Star zagra jeszcze kiedyś na centralnym szczeblu rozgrywkowym? Odpowiem tak: "Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki." Na chwilę obecną koncentrujemy się nad dokończeniem trwającego sezonu klasy okręgowej. Celem jest awans do 4 ligi. W czerwcu razem z zarządem oraz sponsorami w tym z włodarzami Miasta Starachowice ustalimy schemat działania na kolejny sezon oraz następne lata.

W obecnej chwili Starowi do awansu brakuje 23 punkty. Biorąc pod uwagę ewentualne potknięcia zespołów z miejsc 4-6 tych punktów będzie potrzebnych mniej. Przy korzystnych rozstrzygnięciach w najbliższych kolejkach Star może świętować awans już w pierwszym tygodniu maja — może to być jeden z najszybszych awansów w historii świętokrzyskiej piłki.

Dla nas najważniejszy jest efekt końcowy ale jeżeli udałoby się uzyskać wynik, który przeszedłby do historii świętokrzyskiej piłki będzie to dla nas dodatkowa motywacja do dalszej ciężkiej pracy jak również dzięki współpracy z Juventą Starachowice i stworzeniu zaplecza w postaci drużyny Juniorów Starszych (obecnie Liga Makroregionalna U-19) będzie to szansa na wcześniejsze wprowadzanie do piłki seniorskiej wyróżniającej się starachowickiej młodzieży. Stoimy przed dużą szansą wywalczenia awansu do 4 ligi po 16 latach absencji na tym poziomie rozgrywkowym.

W rundzie jesiennej Star osiągnął znakomity rezultat — 43 punkty w 15 meczach. Czy drużynę stać na to aby zakończyć cały sezon rozgrywkowy bez porażki?

Runda jesienna była efektem przemyślanych ruchów kadrowych oraz efektem polityki organizacyjno-finansowej klubu. Dzięki temu runda jesienna przyniosła zdecydowaną przewagę Staru a więc 14 wygranych i 1 remis. Runda wiosenna będzie zdecydowanie trudniejsza od jesiennej z kilku przyczyn. Dojdą pauzy za kartki, kontuzje. Posiadając status drużyny bez porażki, nikt przed nami się nie położy i poprosi o najmniejszy wymiar kary, wręcz przeciwnie każda drużyna będzie nam chciała utrzeć nosa. Jeżeli uda nam się na koniec sezonu utrzymać pozycję gwarantującą awans, myślę że nie tylko ja ale również każdy kibic będzie w stanie zaakceptować ligową porażkę. Do każdego pojedynku podchodzimy z szacunkiem do rywala ale też z wiarą we własne umiejętności. Cały czas powtarzam, że efektem dobrego szkolenia jest wynik sportowy.

W pierwszym wiosennym spotkaniu z Dwikozami nie zagrał żaden z TOP 3 strzelców starachowickiego zespołu. Rozstaliście się z Mariuszem Fabjańskim, najlepszym strzelcem zespołu. Dariusz Anduła oraz Maciej Horna nie pojawili się na boisku. Brak tej trójki na pewno jest odczuwalny w grze ofensywnej. Zimą do drużyny dołączyło tylko dwóch zawodników. Z zewnątrz dochodzą sygnały, że Star jesienią dysponował mocniejszą kadrą. Jak to wygląda od strony Zarządu?

W pierwszym meczu wiosennym nie mogliśmy skorzystać z kilku zawodników z uwagi na ich kontuzje a więc Dariusza Anduły, Marcina Chodniewicza, Macieja Horny, pauzującego za kartki Arka Zięby czy wspomnianego Mariusza Fabjańskiego, który sam na chwilę obecną podjął taką a nie inną decyzję wybierając pracę trenerską w Akademii Piłkarskiej Star. W ich miejsce zagrali Ci, którzy walczą o podstawową jedenastkę. Po wygranym meczu w Dwikozach straciliśmy kolejnych trzech zawodników bo za kartki w meczu z Piastem musiał pauzować jeszcze Artur Kidoń i Konrad Wójtowicz a kontuzję złapał Michał Stachura. Mając jednak bezpośrednie zaplecze w postaci drużyny juniorów starszych w ostatnim meczu do składu dołączyło 5 juniorów. Na szczęście do dyspozycji trenera na najbliższy mecz będzie zdecydowana większość zawodników stanowiących o sile drużyny. Porównując kadrę jesienną do wiosennej z klubu odszedł Bartek Drabik do Łysicy Bodzentyn a za granicę wyjechał Damian Senderowski. Mariusz Fabjański koncentruje się na chwilę obecną na pracy trenerskiej. Co warte podkreślenia klub nie posiada żadnych zobowiązań wobec zawodników, płatności są regularne, sprzęt sportowy treningowy oraz reprezentacyjny jest do dyspozycji więc mamy prawo również wymagać czegoś od zawodników. Wiosną w miejsce wspomnianych zawodników doszli obrońca Bartosz Guz z Pogoni Staszów oraz napastnik Arkadiusz Zięba grający ostatnio w Arce Pawłów. Na wiosnę częściej też będziemy mogli oglądać zawodników z drużyny juniorów starszych, którzy w przyszłym sezonie będą stanowić również o sile drużyny. Obecnie drużyna gra w Lidze Makroregionalnej U-19 i zdobywa doświadczenie z takimi drużynami jak m.in. Resovia Rzeszów, Stal Rzeszów, Garbarnia Kraków czy Hutnik Kraków. Mając na uwadze przewagę punktową oraz bezpośrednie zaplecze nie chcieliśmy w tej rundzie robić rewolucji kadrowej bo w naszym odczuciu stać nas na potwierdzenie bardzo dobrej dyspozycji i gry również na wiosnę obecnym składem. Nie oznacza to, że nie prowadzimy już rozmów z zawodnikami, którzy dołączą do nas w przyszłym sezonie.

Obiecująco wygląda Wasza praca w mediach społecznościowych, której mogą pozazdrościć nawet trzecioligowe kluby. Bogata w informacje strona internetowa, bieżąco aktualizowany fanpage na Facebooku a także kanał na YouTube ze skrótami spotkań. Widać, że zależy Wam na relacjach z kibicami.

Zgadza się staramy się czerpać wzorce od klubów z wyższych lig. Fanpage jest tak prowadzony aby każdy kibic miał najświeższe informacje pomeczowe oraz te na temat klubu. Strona internetowa www.star1926.pl jest cały czas rozbudowywana (sklep, tabele, zapowiedzi meczów). Korzystając z okazji serdecznie zapraszam do odwiedzania jej. Do strony jest również podlinkowany kanał YouTube gdzie można oglądać skróty z meczów naszej drużyny. W dzisiejszych czasach chcąc zaciekawić nowych kibiców czy też dziękując za dotychczasowe wsparcie trzeba być blisko kibiców. W najbliższym czasie planujemy również uruchomienie kanału gdzie będzie można śledzić na żywo mecze wyjazdowe oraz wiele innych sprawdzonych rozwiązań.

Wspomniałeś o zespole juniorów występującej aktualnie w makroregionalnej lidze U-19. Jak wygląda u Was praca z młodzieżą? Co Star może zaoferować młodym pasjonatom piłki nożnej?

Dzięki współpracy z Juventą w zeszłym sezonie udało nam się przerejestrować juniorów pod skrzydła Staru tworząc tym samym wierzchołek schematu szkoleniowego. Docelowo dla mnie osobiście najlepszym rozwiązaniem i kolejnym krokiem byłoby zgłoszenie pod Star juniorów młodszych. Wtedy można rotować składem zarówno w seniorach jak i juniorach. W tym momencie nasza drużyna Star/Juventa występuje w Lidze Makroregionalnej gdzie zawodnicy mogą się mierzyć z rówieśnikami z Krakowa, Rzeszowa, Chełma czy Kielc. W Starachowicach mamy również Liceum Sportowe przy ZSZ3, któremu obok Wisły Kraków patronuje również Star Starachowice, Wiking, Juventa, Cerrad SMS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji a więc widać, że miasto posiada odpowiednią placówkę położoną zaraz przy Stadionie Miejskim nastawioną na piłkę nożną, siatkówkę czy też sporty siłowe. Cieszy, że do Liceum uczęszczają również uczniowie spoza Starachowic (wychowankowie Granatu Skarżysko, Kamiennej Brody, KSZO Ostrowiec czy Klimontowianki Klimontów), którzy poprzez udział w zajęciach ze zwiększoną liczbą wychowania fizycznego mogą docelowo zasilać drużyny juniorskie a w przyszłości dzięki temu reprezentować barwy seniorskiego Staru.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów sportowych w roli prezesa klubu.

Również serdecznie dziękuję. Pozdrowienia dla całej redakcji kieleckiej piłki oraz wszystkich aktywnych na waszym portalu. Życzę również wielu piłkarskich emocji w rundzie wiosennej dla kibiców świętokrzyskiej piłki oraz dalszej mozolnej ale rozwojowej pracy dla Zarządów klubów. Wszystkich zainteresowanych współpracą ze Starem zapraszam do kontaktu.

Rozmawiał Łukasz Boleń (Ryba).