Spadek Korony II i Łysicy
Dodane przez ghs dnia Maja 21 2016 20:21:30

Treść rozszerzona

(fot. G. Sojka)

Przegrywając dziś swoje spotkania zespoły Łysicy Bodzentyn oraz rezerw Korony Kielce definitywnie spadły do IV ligi. Oba straciły szansę na zajęcie choćby ósmego miejsca, które daje szansę utrzymania w wypadku awansu mistrza III ligi na wyższy szczebel. 

Łysica tym samym kończy pięcioletnią przygodę z III ligą. Klub założono tuż po wojnie, tj. w 1948 roku, ale już w okresie międzywojennym w Bodzentynie kopano piłkę za sprawą dyrektora tamtejszego seminarium Włodzimierza Babki, a pierwszy klub Junak powstał w 1935 roku.

Po założeniu Łysica grała przez parę lat w klasie C, by awansować szczebel wyżej i zadomowić się tam na 6 lat. Później nastąpiły ciężkie lata dla bodzentynian — drużynę po spadku nieregularnie zgłaszano do rozgrywek. 

W 1967 roku klub znów znalazł się na długiej fali wznoszącej — pod wodzą trenera Wita Bryły piłkarze radzili sobie coraz lepiej, aż wrócili do klasy B. Tam spędzili 15 lat i wreszcie po sezonie 1984/85 wywaliczyli A-klasę po dramatycznej walce ze Skałą Tumlin (liga nie rozstrzygnęła zwycięzcy i grano baraż o awans). 

W debiutanckim sezonie Łysica poszła za ciosem. Zajęła 2. miejsce i wobec regulaminowej niemożności awansu mistrza ligi, tj. KSZO II, od razu awansowali wyżej do klasy okręgowej za sprawą takich zawodników, jak Robert Radziejewski, Jarosław Łapka, Stanisław Krak czy Antoni Lipiec.

Po paru latach przyszedł kolejny awans (do ligi międzyokręgowej), a w 1993 następny do III ligi pod wodzą Dariusza Świetlika i Jana Wiśniewskiego. Niestety był to szczyt możliwości bodzentynian, gdyż po roku spadli oni do IV ligi. Zadomowili się na tym szczeblu na dłużej, bo grali tam z epizodami w okręgówce aż do 2011 roku.


(fot. G. Sojka)

Korona II Kielce uczestniczy w rozgrywkach od powstania klubu, tj. od 1973 roku. Korona powstała w rezultacie połączenia SHL oraz Iskry Kielce. SHL przed fuzją miał rezerwy w klasie A, stąd też po połączeniu grały one dalej jako Korona II.

Przez długie lata rezerwy balansowały między klasą okręgową/wojewódzką a klasą A. Przełom rozpoczął się w 2003 roku, gdy po serii 3 awansów z rzędu Korona II z klasy A trafiła do III ligi. Później powołano Młodą Ekstraklasę, która przejęła rolę drużyny rezerw. Z tego pomysłu PZPN wycofał się 3 lata temu i na III-ligowej mapie znów pojawiła się czerwono-żółta drużyna.

Kielczanie w III lidze plasowali się regulanie pośrodku tabeli. W tym sezonie okazało się jednak, że "pośrodku" znajduje się pod kreską i w rezultacie jesienią grę rozpoczną w IV lidze, w odróżnieniu od rezerw krakowskich drużyn Ekstraklasy, które mają spore szanse na utrzymanie.

[CompTable 603 M]